«Фаза» «Нуль» «Заземлення» в електричній мережі

Фаза, Нуль, Заземлення - маркування кабелю

В електричних системах фаза, нуль та заземлення виконують різні функції та взаємодіють між собою для забезпечення безпеки та ефективної роботи електроустаткування. Розглянемо принцип взаємодії фази, нуля та заземлення у мережах змінного струму (АС).

 • Фаза — це провід, який знаходиться під напругою щодо нульового проводу, по фазному проводу протікає електрична напруга та струм зі змінною частотою 50 Гц через навантаження до нульового провідника. Фаза створює електричну напругу, яка живить електроустаткування.
 • Нуль (нульовий провід) — це провід, який замикає ланцюг електричного струму та напруги, забезпечуючи змінне протікання струму та напруги від фазного провідника через навантаження до нульового провідника.
 • Заземлення (земля) — це провідник з'єднаний із землею для забезпечення безпечного шляху струму у разі несправностей. Заземлення запобігає утворенню небезпечної напруги на корпусі пристроїв і служить для захисту обладнання та людей від ураження електричним струмом.

Взаємодія між фазою, нулем та заземленням:

Фаза, Нуль, Заземлення в електричному ланцюзі

 • — Фаза і нуль взаємодіють як замкнутий ланцюг, створюючи шлях струму від джерела, через споживача і назад. Це забезпечує закритий контур, необхідний для нормальної роботи електричних пристроїв.
 • — Заземлення пов'язане з корпусами пристроїв та землею. У разі несправності, наприклад, коли у пристрої відгорає фазний провідник і торкається металевого корпусу пристрою, в такому випадку корпус буде перебувати під напругою і якщо людина торкнеться корпусу приладу, тоді струм потече не через людину, а по заземлюючому дроту в землю, тим самим убезпечивши людину від удару електричним струмом.

Фаза, Нуль, Заземлення принцип роботи

Таким чином, ці три елементи взаємодіють для забезпечення безпеки та стабільності електричних систем. Важливо правильно підключати та обслуговувати ці проводи відповідно до електротехнічних стандартів та норм безпеки.

Фаза, Нуль та Заземлення у схемі підключення розетки

Розгляньмо приклад схеми підключення розетки в побутовій електричній системі. У цій схемі також будуть використані фаза, нуль та заземлення.

Схема підключення розетки:

Фаза, Нуль, Заземлення у схемі підключення розетки

 1. Підключення фази та нуля:
  • Фаза (L) підключається до контакту розетки.
  • Нуль (N) підключається до іншого контакту розетки.
 2. Заземлення (земля, PE): підключається до заземлюючого контакту розетки.

Принцип роботи:

Принцип роботи Фази, Нуля, Заземлення у схемі підключення розетки

 • Підключення пристрою (вилки в розетку): при вставці пристрою в розетку створюється замкнутий ланцюг, і струм може безпечно протікати від фази через пристрій до нуля.
 • Захист від короткого замикання: у разі короткого замикання або інших несправностей заземлення запобігає утворенню небезпечної напруги на корпусі пристрою, направляючи струм у землю.

Важливо дотримуватися електробезпеки, правильно підключати проводи згідно з електротехнічними стандартами і при необхідності проконсультуватися з кваліфікованим електриком.

Стандарт кольорового маркування Фази, Нуля та Заземлення в Україні

Стандарт кольорового маркування Фази, Нуля та Заземлення в Україні

В електричних мережах України застосовується стандарт кольорового маркування проводів, що регулюється нормативним документом "Правила улаштування електроустановок" (ПУЕ). Відповідно до цього стандарту, кольорове маркування проводів, наступне:

 • — Фаза: колір проводу фази часто позначається коричневим, червоним або чорним.
 • — Нуль: колір проводу нуля зазвичай синій.
 • — Заземлення: заземлюючий провід позначається жовто-зеленим кольором.

Проте, слід зазначити, що у деяких випадках кольори проводів можуть незначно відрізнятися залежно від регіону, типу електричної мережі чи інших чинників. Тому важливо завжди уточнювати інформацію відповідно до місцевих норм та правил.

Завжди пам'ятайте, що безпека є першорядним завданням при роботі з електрикою, і правильне маркування проводів допомагає уникнути помилок та забезпечує безпечну експлуатацію електроустановок.

Визначення Фази, Нуля та Заземлення за допомогою мультиметра

Як знайти Фазу, Нуль і Заземлення

Для вимірювання напруги та визначення фази за допомогою мультиметра, дотримуйтесь цих кроків:

Як визначити фазу?

 1. Налаштування мультиметра: переведіть мультиметр у режим вимірювання напруги змінного струму (ACV).
 2. Вибір діапазону: якщо у вас є ручний мультиметр, переконайтеся, що діапазон вимірювання напруги вибрано правильно. Якщо не впевнені, виберіть вищий діапазон, щоб уникнути перевантаження.
 3. Підключення до проводів: як зазначено на малюнку вище, визначення фази можна здійснити, зробивши до трьох замірів. Зробимо заміри:
  — Варіант 1 - якщо при першому замірі вийде значення 0, тоді фаза буде на третьому проводі який не замірявся.
  — Варіант 2 - якщо при першому замірі вийде значення +/- 220В, тоді на одному з проводів, що були заміряні, знаходиться фаза, в такому випадку потрібно зробити ще 2 заміри кожного з цих вже заміряних проводів з третім проводом, таким чином методом виключення буде видно де знаходиться фаза.

Як визначити заземлення та нуль?

Кроки для визначення нульового проводу:

 1. Визначення фази: за допомогою методу, описаного вище, визначте фазу в електричній системі. Це забезпечить точку відліку для наступних вимірювань.
 2. Вимірювання напруги: після визначення фази, проведіть вимірювання напруги між фазою та кожним з невизначених проводів (1 і 2) перед цим відключіть заземлюючий провід в електричному щитку.
 3. Вимірювання щодо заземлення: після того, як заземлення в щиті відключено, робимо заміри напруги між проводами щодо фази. У цьому випадку звертаємо увагу на значення мультиметра, якщо значення напруги буде +- 220В це означає, що це фаза і нульовий провідник, так як при вимірюванні фази та заземлюючого провідника мультиметр буде показувати 0, тому що заземлення ми раніше відключили в щитку.

Застереження: проводьте ці маніпуляції тільки, якщо ви впевнені у своїх навичках та маєте необхідні знання в галузі електробезпеки. В іншому випадку краще звернутися до досвідченому електрика.

Трифазні та Однофазні мережі: відмінності та принципи роботи

Однофазні та Трифазні мережі різниця

1. Однофазні мережі:

 • В однофазній системі використовується одна фаза, нульовий (N) та заземлюючий (РЕ) проводи.
 • Це типово для побутових пристроїв та невеликих споживачів енергії, таких як домашнє освітлення, побутові прилади. Однофазні мережі часто використовуються в невеликих квартирах, а також приватних будинках.

Характеристики:

 • Зазвичай застосовується в побутових умовах для підключення домашніх електроприладів, керування освітленням, опаленням, підігрівом.
 • В однофазній системі напруга зазвичай описується як "220-240 вольт 50 Гц" у побутових умовах, залежно від регіону.

Переваги:

 1. Простота в установці та обслуговуванні.
 2. Підходить для невеликих електроустановок.

Недоліки:

 • Менша потужність порівняно з трифазними системами.
 • Прив'язка тільки до 1 фазного електроустаткування.

2. Трифазні мережі:

 • У трифазній системі використовується три фази, які зазвичай позначаються як A, B і C або L1, L2, і L3. Кожна фаза має свою напругу, і між фазами існує зсув по фазі на 120° з міжфазною напругою 380 50 Гц.
 • Крім трьох фаз, у трифазній системі також присутній нульовий (N) та заземлюючий (РЕ) проводи.

Характеристики:

 • Використовуються три фази марковані (A, B, C) або (L1, L2, і L3), і один нульовий (N), і заземлюючий (РЕ) проводи.
 • Широко застосовуються у промислових установках, приводах електричних двигунів та інших великих споживачах енергії. Також часто застосовується у побутових мережах у багатокімнатних квартирах, будинках, комерційних закладах.

Переваги:

 1. Висока потужність та ефективність.
 2. Більш стабільний розподіл енергії.
 3. Підходять для великих електроспоживачів та промислових установок.

Недоліки:

 • Складніше в установці та обслуговуванні.

Де краще використовувати однофазні та трифазні мережі?

Однофазні мережі:

 • Краще підходять для побутових умов, домашніх електроустановок, малих магазинів та невеликих підприємств.
 • Ефективні для невеликих електроспоживачів, таких як освітлення, побутові електроприлади.

Трифазні мережі:

 • Рекомендуються для промислових підприємств, комерційних закладів, приватних багатокімнатних квартир, будинків.
 • Забезпечують більш стабільний та ефективний розподіл енергії при роботі з потужним обладнанням, електричними моторами на промислових об'єктах, у побутових мережах це потужні 3 фазні електроплити, духові шафи.

У результаті вибір між однофазними і трифазними мережами залежить від конкретних потреб, масштабу електроустановок і типу споживаної енергії.

Пам'ятайте, що безпека є ключовим аспектом роботи з електрикою. Якщо у вас виникають сумніви чи невизначеності, краще завжди проконсультуватися з професіоналом.

Написати відгук

Якщо Вас зацікавила стаття, Вам буде цікаво довідатися про ці товари: